Ponad 100 zawodników i zawodniczek, w tym reprezentanci Polski, z kilkunastu klubów uczestniczyło w XXV Centralnym Letnim Zgrupowanie Taekwon-do, które odbyło się w miejscowości Firlej w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. O przebiegu tygodniowego obozu opowiada Jerzy Jedut, Prezes Polskiego Związku Taekwon-do.
- To był znakomicie spędzony czas, łącznie 10 jednostek treningowych plus sporo innych aktywności fizycznych, m.in. zajęcia ogólnorozwojowe w terenie, rolki, rowery, rowery wodne i kajaki oraz gry sportowe indywidualne i drużynowe. Zgrupowanie w Firleju stanowiło świetną podbudowę pod regularne, wrześniowe przygotowania klubowe do Mistrzostw Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych – mówi Jerzy Jedut.
Zajęcia w Firleju prowadzili wybitni trenerzy, obaj związani z MKS Lewart AGS Lubartów Jerzy Jedut VIII Dan (wychowca wielu Mistrzów Świata i Europy) i Jarosław Suska VII Dan (6-krotny Mistrz Świata i 20-krotny Mistrz Europy w układach formalnych) oraz medalista MŚ i ME, główny instruktor w CTKD Łódź Michał Cytryniak, wciąż aktualny reprezentant kraju. Uznawany za jednego z najlepiej demonstrujących techniki podstawowe w Polsce.
- Taekwondziści zostali podzieleni według umiejętności sportowych i wieku. Było kilkoro z seniorów, zaś zdecydowaną większość tworzyli juniorzy, w tym reprezentacji kadry narodowej i województw, np. młodzików Lubelszczyzny. Prowadziłem treningi grupy zaawansowanej, z kolei z pozostałymi osobami pracowali Jarek Suska i Michał Cytryniak. Mieliśmy bardzo dobre warunki w miejscowej szkole, do dyspozycji dwie sale treningowe, poza tym sporo ćwiczeń staraliśmy się wykonywać na świeżym powietrzu. Pogoda nam dopisywała, tylko jednego dnia mżyło. Na szczęście ulewy i burze nas ominęły – powiedział prezes Polskiego Związku Taekwon-do.
Wielu uczestników XXV Centralnego Letniego Zgrupowania Taekwon-do w Firleju to zawodniczki i zawodnicy w wieku 16-18 lat, a wśród nich medaliści MP w młodszych kategoriach w różnych konkurencjach.
- Niektórzy z nich już są w reprezentacji Biało-Czerwonych, sporo osób aspiruje do występów w kadrze narodowej. To była znakomita, dopasowana ekipy pod względem umiejętności. Co cieszy, to nieprawdopodobna atmosfera pracy, wspaniałe zaangażowanie na treningach, sprawdzianach itd. Kolegują się i przyjaźnią, znają z wcześniejszych zgrupowań i startów, więc cały czas się wspierali, pomagali sobie i motywowali wzajemnie. Cudownie mobilizowali jedni drugich podczas np. treningów wydolnościowych. Poza tym oni mają różne warunki fizyczne, różne style, co było bardzo pożyteczne podczas treningów. Na zawodach rywalizują ze sobą, a w Firleju tworzyli prawdziwy team – ocenił Jerzy Jedut, sekretarz generalny AETF i członek Komisji Technicznej ITF.
Z powodu pandemii koronawirusa nie odbyły się zaplanowane na przełomie kwietnia i maja XXXV Seniorów i XXVI Juniorów Mistrzostwa Europy w Bratysławie na Słowacji. Z kolei turnieje rangi Mistrzostw Polski zostały przeniesione na jesień. W dniach 16-18 października w Ciechanowie odbędą się MP Juniorów, Młodzieżowców, XIV Mazovia Masters Cup & VII MP Seniorów Starszych i Weteranów. Od 23 do 25 października w Nowej Rudzie-Słupiec rozegrane zostaną MP Juniorów Młodszych. W dniach 6-8 listopada zaplanowane są MP Seniorów w Gdańsku.
- W niektórych częściach kraju wcześniej będą odbywały się jeszcze zaległe, strefowe zawody kwalifikacyjne. Takie dodatkowe starty są korzystne, szczególnie dla początkujących, którzy przecież nie od razu pojadą na turnieje ogólnopolskie. Ważne, że część z nich trenuje na zgrupowaniach centralnych zimowych i letnich – podkreślił Mistrz Jerzy Jedut, który prowadzi cykl seminariów i szkoleń na całym świecie.