Art. 1
Definicja
Europejska Federacja Taekwon-Do (AETF) jest międzynarodową, pozarządową, apolityczną, niedochodową organizacją powołaną na czas nieokreślony, nie uznającą różnic rasowych, religijnych, politycznych i płci oraz jest zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do (ITF).
Art. 2
Struktura
- AETF zrzesza narodowe związki niepodległych krajów kontynentu europejskiego.
- Każdy kraj może reprezentować tylko jeden narodowy Związek. Jeżeli o reprezentowanie danego kraju ubiega się ich więcej, prawo reprezentowania zostanie przyznane temu z nich, który uznawany jest przez Międzynarodową Federację Taekwon-Do (ITF).
- Federacje członkowskie reprezentują AETF w swoich krajach. Mają prawo i obowiązek uczestniczenia we wszystkich przedsięwzięciach AETF i jego Kongresach, przedstawiając osiągnięcia narodowe i potrzeby oraz zgłaszając propozycje i podejmując decyzje dotyczące jego przepisów.
Art. 3
Przyjęcia członków
- W celu uzyskania członkostwa w AETF, prezydent narodowego Związku winien przedłożyć statut, kalendarz działalności, liczbę klubów, stopni mistrzowskich i członków oraz dokumentację przedstawiającą jego poziom techniczno-organizacyjny.
- Sekretarz Generalny przedstawia zgłoszoną kandydaturę Zarządowi, który po dyskusji, przedkłada ją do zatwierdzenia na następnym Kongresie.
- Członkowie Kongresu podejmują decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu kandydatury. Kandydat winien podczas Kongresu być reprezentowany przez oficjalnego przedstawiciela.
- Kraj członkowski może być usunięty z AETF tylko z zachowaniem przepisów niniejszej Konstytucji.
Art. 4
Cele działania
- Promocja koreańskiej sztuki samoobrony znanej jako Taekwon-Do (TKD).
- Kształtowanie więzów przyjaźni i zrozumienia pomiędzy członkami oraz z innymi kontynentami.
- Koordynacja przedsięwzięć Taekwon-Do w Europie.
- Poszukiwanie rozwiązań i regulacji technicznych, sportowych i organizacyjnych oraz zgłaszanie ich Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do (ITF).
- Organizacja i koordynacja spotkań, obozów, zawodów oraz innych imprez w Europie.
- Rozwiązywanie sporów pomiędzy krajami członkowskimi.
Art. 5
Siedziba i języki oficjalne
- Oficjalną siedzibą AETF jest miejsce stałego pobytu jej prezydenta.
- Oficjalnym językiem AETF jest język angielski.
Art. 6
Władze
AETF składa się z następujących władz.
- Kongres
- Zarząd
- Prezydent
Art. 7
Kongres
- Kongres jest najwyższą suwerenną władzą AETF.
- Kongres odbywa się corocznie, między 1 stycznia a 31 grudnia, w miejscu wskazanym przez poprzedni Kongres. W przypadku braku wskazania miejsca, dokonuje go Zarząd.
- Kongres
- wybiera Zarząd (zob. art. 9) i przyjmuje lub odrzuca jego raporty, sprawozdania i decyzje.
- zatwierdza Konstytucję, regulaminy i ich modyfikacje.
- rozpatruje wnioski członkowskie oraz propozycje zgłaszane przez kraje członkowskie oraz przez Zarząd AETF.
- podejmuje decyzje we wszelkich innych sprawach związanych z celami działania AETF.
- Kongres może rozpatrywać wyłącznie sprawy zawarte w programie. Dyskusja nad jakąkolwiek inną sprawą wymaga zatwierdzenia zwykłą większością głosów przez Kongres.
- Na trzy miesiące przed Kongresem, Sekretarz Generalny winien przedłożyć każdemu państwu członkowskiemu wykaz zagadnień włączonych do programu Kongresu.
- Propozycje spraw do włączenia do programu Kongresu zgłaszane przez kraje członkowskie oraz przez Zarząd winny być zredagowane w języku oficjalnym.
- Zarząd ma obowiązek przygotować program, a Sekretarz Generalny winien rozesłać dokumentację do wszystkich krajów członkowskich na miesiąc przed Kongresem.
- Każdy kraj może być reprezentowany na Kongresie przez dwóch delegatów z prawem do zabierania głosu, jednakże tylko jeden z nich ma prawo głosowania.
- Prawo do zabierania głosu mają delegaci dysponujący upoważnieniem podpisanym przez prezydenta narodowego Związku, jednoznacznie wskazującym, który z nich upoważniony jest do głosowania. Prezydent danego kraju uczestniczący w Kongresie nie potrzebuje takiego upoważnienia.
- Weryfikację upoważnień przed Kongresem przeprowadza Wiceprezydent, Sekretarz Generalny oraz Skarbnik. W razie jakichkolwiek wątpliwości, Sekretarz Generalny przedkłada je Kongresowi.
- Członkowie Zarządu nie mają prawa głosu z wyjątkiem tych, którzy reprezentują kraje członkowskie.
- Obserwatorzy mogą być zaproszeni na Kongres przez Prezydenta lub z jego autoryzacją, ale z prawem do zabrania głosu tylko za zgodą przewodniczącego Kongresu.
- Kongresowi winien przewodniczyć prezydent AETF lub w razie jego nieobecności, wiceprezydent. Prezydentowi asystuje Sekretarz Generalny lub w przypadku jego nieobecności, wiceprezydent.
- Decyzja i dyskusje mają ważność w przypadku obecności na Kongresie większości krajów członkowskich.
- Decyzje Kongresu zapadają większością głosów, oddawanych przez podniesienie ręki lub ustnie. W razie zgłoszenia przez nawet pojedynczego delegata takiego żądania, przeprowadzone zostanie głosowanie tajne.
- Członek federacji może być reprezentowany przez innego członka federacji uczestniczącego w Kongresie wyłącznie w wypadku, gdy posiada on upoważnienie podpisane przez prezydenta narodowego Związku.
Art. 8
Kongres Nadzwyczajny
- W wypadku, gdy przynajmniej 2/3 krajów członkowskich wystąpi z taką propozycją, lub jeśli Zarząd widzi taką potrzebę, może zostać zwołany Kongres Nadzwyczajny w miejscu ustalonym przez Zarząd. Podjęte decyzje będą miały taką samą ważność i będą stosowane na takich samych zasadach, jak podjęte na Kongresie Zwyczajnym.
- Program Kongresu Nadzwyczajnego musi zawierać powód jego zwołania.
Art. 9
Zarząd
- Zarząd składa się z 7 członków:
- Prezydenta,
- Wiceprezydenta,
- Sekretarza Generalnego,
- Skarbnika,
- 3 członków.
- Kandydatury na członków Zarządu winny być przesyłane na ręce Sekretarza Generalnego z podpisem prezydenta narodowego Związku kandydata.
- Z wyjątkiem Prezydenta, jeden kraj może mieć tylko jednego członka w Zarządzie.
- Zebrania będą zwoływane przez Sekretarza generalnego na wniosek Prezydenta.
- Członkowie Zarządu mogą kandydować na reelekcje i winni pełnić swe obowiązki przez co najmniej 4 lata.
- Zarząd obraduje nad sprawami objętymi programem ustalonym przez Prezydenta i Sekretarza Generalnego oraz nad pilnymi sprawami bieżącymi. Każda decyzja musi zostać zatwierdzona na następnym Kongresie.
- W razie wakatu w Zarządzie, Zarząd powołuje pierwszego nie wybranego kandydata z ostatnich wyborów.
Art. 10
Prezydent
- Prezydent zostaje wybrany przez Kongres, przewodniczy AETF i reprezentuje go na zewnątrz przed osobami trzecimi.
- W razie czasowej lub trwałej nieobecności podczas kadencji lub w jakimkolwiek innym przypadku, jego uprawnienia przechodzą na wiceprezydenta do czasu następnego Kongresu.
- W razie równej liczby głosów, rozstrzyga głos Prezydenta
Art. 11
Wiceprezydent
Wiceprezydent zostaje wybrany przez Kongres, asystuje Prezydentowi i zastępuje go, jeżeli następuje taka potrzeba.
Art. 12
Sekretarz Generalny
Sekretarza Generalnego proponuje Prezydent, a zatwierdza Kongres. Odpowiada on za pracę sekretariatu i personelu administracyjnego, za utrzymywanie stałej łączności i wymiany informacji z krajami członkowskimi oraz występuje na zewnątrz jako delegat Prezydenta.
Art. 13
Skarbnik
Prezydent proponuje Skarbnika, a zatwierdza Kongres. Odpowiada za finanse, a szczególnie za prowadzenie bieżącej księgowości.
Art. 14
Komisje
- AETF działa w oparciu o następujące komisje:
- techniczna,
- sędziowska,
- zawodów,
- dyscyplinarna.
- Każda Komisja składa się z 1 przewodniczącego i 2 członków. Przewodniczący i członkowie są wybierani przez Zarząd i pełnią swe obowiązki przez co najmniej 4 lata.
Art. 15
Wpływy i wydatki
- Operacyjne i administracyjne koszty AETF są pokrywane ze środków uzyskanych ze składek członkowskich, dotacji i wszystkich wpłat z innych źródeł.
- Kraje członkowskie winny wpłacać coroczną składkę w wysokości ustalanej przez Kongres.
- Członkowie Zarządu wykonują swoje obowiązki społecznie. Tym niemniej koszty podróży i pobytu w przypadku spotkań i oficjalnych narad pokrywa AETF.
- Wszelkie wydatki muszą zyskać uprzednią akceptację Prezydenta.
Art. 16
Kontrola wydatków
- Podczas każdego corocznego Kongresu Zwyczajnego wyłoniona Komisja złożona z 3 członków kontroluje wydatki, a jej sprawozdanie zostaje przekazane Prezydentowi.
- Do przeprowadzenia kontroli zostają wybrani delegaci, którzy osiągną największą liczbę głosów. Delegaci pochodzący z kraju członkowskiego reprezentowanego w Zarządzie nie mogą być członkami Komisji.
Art. 17
Wykluczenie, rezygnacja, zawieszenie
- Członkostwo w AETF ustaje z następujących przyczyn:
- wykluczenie,
- rezygnacja,
- rozwiązanie się narodowej federacji członkowskiej.
- Kraj członkowski może być trwale usunięty z powodu:
- nieopłacenia trzech kolejnych rocznych składek,
- decyzji większościowej Kongresu.
- Prawo udziału we wszelkich imprezach międzynarodowych kraju członkowskiego, który nie zapłaci składki w ustalonym terminie, ulega zawieszeniu do czasu uregulowania całości należnej sumy.
- Państwo członkowskie, które nie ureguluje długu do dnia Kongresu, zachowuje prawo do uczestnictwa w Kongresie, lecz bez prawa wypowiadania się i głosowania.
- Państwo członkowskie może zrezygnować z członkostwa w AETF w każdej chwili, jednakże wyłącznie w formie poświadczonego pisemnego wystąpienia skierowanego do Zarządu.
- Zarząd władny jest nałożyć sankcje finansowe lub dyscyplinarne na kraj członkowski, który nie dotrzymał zobowiązań dotyczących organizacji zawodów lub uprzednio ustalonego na piśmie, innego rodzaju zobowiązania.
Art. 18
Stopnie
AETF uznaje wyłącznie stopnie oficjalnie nadane przez Międzynarodową Federację Taekwon-Do (ITF).
Art. 19
Członkowie honorowi, wyróżnienia i odznaczenia
- AETF może nadawać tytuł Prezydenta Honorowego lub Członka Honorowego osobom zasłużonym dla Taekwon-Do. Nominacje winny być przedstawione na Kongresie przez Zarząd, a Zarządowi przez kraje członkowskie.
- Prezydent Honorowy oraz Członkowie Honorowi mają prawo do uczestnictwa w Kongresie i spotkań organizacyjnych organizowanych przez AETF z prawem do zabrania głosu, lecz bez prawa do głosowania.
- Zarząd może nadawać wyróżnienia (medale, dyplomy, puchary itp.) osobom, które położyły specjalne zasługi dla rozwoju Taekwon-Do.
Art. 20
Zmiany w statucie
- W sprawach nie objętych obecną Konstytucją, Zarząd może przedsiębrać działania zgodne z decyzjami Kongresu lub podejmować niezbędne decyzje, przedstawiając je do zaaprobowania przez następny Kongres.
- Wszelkie przyszłe zmiany winny być zaaprobowane większością głosów Kongresu.
Art. 21
Rozwiązanie organizacji
- Dla rozwiązania AETF niezbędne jest 2/3 głosów w większościowym głosowaniu wszystkich krajów członkowskich.
- W przypadku rozwiązania, majątek AETF przekazany zostanie na cele charytatywne.
Postanowienia końcowe
Obecna Konstytucja będzie prawomocna od następnego dnia po zaaprobowaniu zwykłą większością głosów przez Kongres.