Biomechaniczna analiza technik taekwon-do pozwala na identyfikację czynników wpływających na ich skuteczność. Dzięki takiej wiedzy możemy zwiększyć umiejętność uczenia się oraz wykonywania najszybszych, najmocniejszych uderzeń używanych w sporcie i samoobronie.
Współcześnie praktycy sztuk walki rozwijają je w różnych kierunkach. Jednak w każdym z tych kierunków środkiem do osiągnięcia celu są uniki, rzuty, bloki, uderzenia itp. Jednym z zamiarów trenujących jest skuteczność w swoich działaniach. Dlatego też biomechaniczna identyfikacja ruchów stanowi ważny element wielu badań. Szczegółowa analiza ludzkich dokonań pokazuje, że drobne elementy kiedyś nie brane pod uwagę mogą poprawiać efektywność. Współczesne doświadczenia wskazują, że wybitne rezultaty sportowe osiągają trenerzy i zawodnicy, którzy są fachowo przygotowani do rywalizacji. W związku z tym, od sportowców obecnie wymaga się nie tylko coraz większej sprawności fizycznej, ale także intelektualnej.
W każdej dyscyplinie sportu można wskazać elementy, w których biomechanika odgrywa istotną, a nawet kluczową rolę. Praktyka jednoznacznie dowodzi, że skuteczną technikę ruchu można w znacznym stopniu rozwinąć przez świadome i ukierunkowane ćwiczenia, które oparte są na wiedzy o prawidłowościach przebiegu ruchów oraz biomechanicznych uwarunkowaniach tego procesu. Zatem opis i analiza techniki sportowej pod kątem jej zgodności z zasadami biomechaniki to podstawa treningu technicznego, który prowadzić powinien do podniesienia poziomu sportowego zawodników. Ponadto, poznanie metod treningowych polegających na zwiększaniu obciążeń doprowadzono do granic możliwości. Wszelki postęp możliwy będzie wyłącznie poprzez poprawę jakości treningu. Koniecznością staje się zindywidualizowanie przygotowań zawodnika, zastosowanie nowych metod kontroli przebiegu, jakości oraz efektów procesu treningowego. Potrzeba nawiązania ścisłej współpracy naukowców różnych dziedzin, a w tym badaczy nauk ścisłych, staje się coraz wyraźniejsza.
Liczę zatem, że teoretyczne i praktyczne treści zawarte w tej książce wypełnią lukę w opracowaniach dotyczących biomechaniki sportów walki.
Spis treści
Od Autora 5
1. Wprowadzenie 7
1.1. Geneza sportów walki 9
1.2. Trzy obszary identyfikacji i praktyki taekwon-do 11
1.2.1. Model treningu pragmatycznego 13
1.2.2. Model treningu wychowawczego 16
1.2.3. Model treningu utylitarnego 18
1.3. Biomechanika sportów i sztuk walki w literaturze 20
1.3.1. Biomechaniczne koncepcje twórcy taekwon-do 26
2. Charakterystyka taekwon-do ITF 28
2.1. Geneza technik specjalnych 31
2.2. Urządzenia do rozgrywania technik specjalnych. 32
2.3. Urządzenia do rozgrywania testów siły 37
2.4. Fizyczne aspekty rozbijania twardych przedmiotów 40
3. Cel pracy 48
4. Metodologia badań własnych 49
4.1. Materiał badań 49
4.2. Metoda badawcza 50
4.3. Metody oceny statystycznej 52
5. Wyniki 53
5.1. Biomechanika różnych wariantów techniki dosiężnej 53
5.2. Biomechanika uderzenia prostego pięścią 60
5.3. Biomechanika uderzenia kantem dłoni 67
5.4. Biomechanika kopnięcia bocznego 74
5.5. Biomechanika kopnięcia okrężnego 79
5.6. Biomechanika kopnięcia obrotowego 84
5.7. Biomechanika kopnięcia opadającego 90
6. Dyskusja 93
7. Podsumowanie 110
Piśmiennictwo 112
O Autorze
Jacek Wąsik (IV Dan) urodzony w 1971 roku w Częstochowie. Był Mistrzem Polski w 1988 r. Doktor nauk fizycznych. Doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej. Specjalizuje się w biomechanice taekwon-do. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym. Trener klasy Mistrzowskiej. Wyszkolił trzech Mistrzów Świata. Redaktor Naczelny Międzynarodowego Czasopisma Naukowego Physical Activity Review.
Książkę będzie można nabyć, po wcześniejszym zgłoszeniu chęci zakupu u autora (zamówienia na email: jwasik@konto.pl) podczas kursu instruktorskiego oraz podczas Walnego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się 22 października 2016 r. Możliwy jest także zakup książki za zaliczeniem pocztowym.
Książka 134 strony, format B5, w miękkiej oprawie
Cena: 38 zł