Rok 2023 jest już historią i zapisał się w pamięci jako rok pełen wyzwań sportowych i organizacyjnych. Nie był łatwy dla naszego Związku pozbawionego już drugi rok jakiegokolwiek wsparcia MSiT. W tym czasie szczególnie ważne były jedność, odpowiedzialność i skupienie się na realizacji naszej misji i celów statutowych.
Absolutną zasługą naszych członków było ich profesjonalne podejście do realizacji wspólnych celów, za co bardzo serdecznie dziękuję. Wyrazy uznania należą się również ustępującemu Zarządowi i Komisji Rewizyjnej PZTKD 2019-2023, których kadencja przypadła na czas wyzwań związanych z epidemią COVIDA i walki o utrzymanie statusu polskiego związku sportowego.
Reprezentacja Polski Taekwon-do prowadzona przez mistrzów Jarosława Suskę i Jacka Łuniewskiego (kobiety) oraz instruktorów Łukasza Stawarza i Marcina Wołosza (mężczyźni), wspomagana przez instruktorów Karola Bernaciaka i Łukasza Sudaka w 2023 roku dostarczyła nam wielu wrażeń, emocji, wzruszeń i powodów do dumy. Na ich ręce składam podziękowania za poświęcony czas, profesjonalizm i pełne zaangażowanie. Pod ich nadzorem szkoleniowym Reprezentacja Polski Taekwon-do wzięła udział w dwóch imprezach mistrzowskich:
37 Mistrzostwach Europy Seniorów i 28 Mistrzostwach Europy Juniorów w Taekwon-do, w Kluż Napoka, (Rumunia), które odbyły się w terminie 25-30.04.2023 r., w których zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej państw, zdobywając razem 26 medali, w tym: 9 złotych, 12 srebrnych i 15 brązowych medali. W podziale na grupy wiekowe: w kategorii seniorów zajęliśmy drugie miejsce, z dorobkiem 4 złote, 8 srebrnych i 7 brązowych medali, w kategorii juniorów trzecie miejsce z dorobkiem: 5 złotych, 4 srebrne i 8 brązowych medali.
22 Mistrzostwach Świata Seniorów, 16 Mistrzostwach Świata Juniorów i 1 Mistrzostwach Świata Kadetów w Taekwon-do, w Tampere, (Finlandia), które odbyły się w terminie od 4 do 10 września 2023, gdzie wywalczyła 22 medale, w tym: 3 złote, 9 srebrnych i 10 brązowych. Seniorzy uplasowali się w klasyfikacji medalowej na 11 miejscu z dorobkiem: 1 złoty, 2 srebrne i 5 brązowych medali. Juniorzy uplasowali się na 5 miejscu w klasyfikacji medalowej państw, zdobywając 2 złote, 7 srebrnych i 4 brązowe medale, co dało nam pod względem liczby zdobytych medali trzecią pozycję. Po raz pierwszy zostały rozegrane Mistrzostwa Świata Taekwon-Do Kadetów (Pre-Juniorzy 12-14 lat). W tej grupie reprezentowało nas tylko trzech zawodników i najlepiej wypadł Wersołowski Adam, który zdobył brązowy medal w indywidualnych układach kadetów, I dan.
Podczas XII Otwartego Puchar Europy i Międzynarodowego Pucharu Dzieci w Taekwon-Do, który odbył się w terminie 16-18 czerwca 2023 r. w Lublinie, Polscy zawodnicy zwyciężyli w klasyfikacji medalowej zdobywając we wszystkich grupach wiekowych ogółem: 62/56/91 medali, drugie miejsce zajęła Ukraina 13/9/20, na trzeciej pozycji znalazła się Rumunia 9/3/9. Klubowo najlepsza była grupa polskich klubów (LZS BAT Bełchatów, MKST Mińsk Mazowiecki, Poznański Sportowy Klub Taekwon-do, RSCT Radzyń Podlaski, UKS Taekwon-do Świętochłowice, Tomaszowska Akademia Taekwon-do), która dla potrzeb zawodów przyjęła nazwę Central Poland Club 23/13/15, drugie miejsce zajął Solovey Team Ukraina 7/5/10, na trzeciej pozycji uplasował się Lubelski Sportowy Klub Taekwon-do 6/8/10. Gospodarze Pucharu Taekwon-do zorganizowali imprezę na europejskim poziomie zbierając za to bardzo pozytywne opinie dotyczące sposobu organizacji, poziomu sportowego i gościnności.
Rozpoczęliśmy regularne ogólnopolskie współzawodnictwo sportowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (wcześniej odbywały się zawody tylko na szczeblu regionalnym), które chcemy rozwijać również w latach następnych. Duże wyrazy uznania dla trenerów szkolących tą bardzo ważną grupę ćwiczących w PZTKD.
Podobnie jak w latach poprzednich Polski Związek Taekwon-do kładł nacisk na edukację i szkolenie swoich członków. Tylko w roku 2023 pod auspicjami Związku odbyły się, między innymi: kurs z GM Willy van der Mortelem w Boguszowicach z inicjatywy Łukasza Kubiaka, trzykrotne szkolenie ogólnopolskie regularnie poprzedzające egzaminy na stopnie mistrzowskie, coroczne seminarium z mistrzem Jarosławem Suską w Łodzi, dwa Centralne Zgrupowania Taekwon-do zimowe i letnie, Międzynarodowy Kurs „Do”, w Spale oraz szkolenie TKDMeetUp w Starej Wsi, którego inicjatorem był Łukasz Grygiel. I coś, co jest fenomenem może nawet w skali świata nieodpłatne indywidualne konsultacje prowadzone przez mistrza Jerzego Jeduta, ale również przez innych instruktorów.
Media społecznościowe od stycznia znalazły się pod opieką pani Magdaleny Paryny, która jako wolontariusz, wykonała niewiarygodną pracę, doprowadzając je do poziomów nieosiąganych wcześniej. Wymiernymi efektami tej pracy było zrealizowanie kilkuset materiałów filmowych i podobnej liczby postów, zwiększenie ich zasięgów, które dotarły do grubo ponad miliona użytkowników. Nasze media społecznościowe nie miały nigdy podobnie dobrych statystyk. To był rok rekordów w tej dziedzinie. Były platformą informacyjną, ale także częścią większego programu edukacyjnego. Z inicjatywy pani Magdaleny Paryny zostało odświeżone logo PZTKD, rozpoczęto kampanie promocyjną pod nazwą Taekwon-do Polska, uaktualniono w wielu aspektach stronę internetową PZTKD i wiele innych działań. W tym miejscu składam jej szczególne podziękowania i jestem pod wrażeniem jej skuteczności.
Jedną z części edukacyjnej działalności Związku była promocja osiągnięć naukowych dotyczących Taekwon-do. Ważnym dokonaniem była praca habilitacyjna dr Doroty Ortenburger pt.„Psychologiczne uwarunkowania wspierania rozwoju potencjału zawodników Taekwon-do w perspektywie salutogenetycznej”, w której skutecznie dowiodła, że Taekwon-Do ma zastosowanie jako narzędzie terapeutyczno-rehabilitacyjne. Systematycznie wzbogacają dorobek naukowy dotyczący naszej sztuki walki prof. Jacek Wąsik czy dr doc. Zbigniew Bujak. Obaj naukowcy regularnie udostępniają nam swoje prace badawcze lub swoich podopiecznych. Duży ukłon dla nich za rozwijanie badań i wiedzy o Taekwon-do, a także promowanie naszej sztuce walki w środowiskach naukowych.
Kluby zrzeszone w Związku i ich członkowie mogli zawsze liczyć na pracowników biura PZTKD, którzy z pełnym zaangażowaniem i terminowością realizowali zadania statutowe i te wynikające z bieżących potrzeb. Praca wykonana przez pracowników biura była podstawą sprawnego funkcjonowania organizacji i czynnikiem stabilizującym, co zasługuje na słowa uznania dla całego zespołu i jego działań.
W tym miejscu chciałbym podziękować mistrzowi Jurkowi Jedutowi za współpracę w prowadzeniu Związku przez ostatnie 8 lat. Te dwie kadencje były bogate w wydarzenia, które miały znaczący wpływ na działalność naszego Związku.
Waldemarowi Doleckiemu, bez którego społecznej pracy Związek byłby uboższy o kilkadziesiąt tysięcy zdjęć tylko w tym roku oraz setki filmików z najważniejszych wydarzeń Taekwon-do. Jest osobą na którą zawsze można liczyć i ma nieoceniony wkład w wiele projektów Związkowych.
Przepraszam, że nie wymieniłem wszystkich, którzy pracowali na sukces Związku i Taekwon-do, w tym: trenerów, sędziów, organizatorów zawodów, działaczy i wolontariuszy, bez których nie byłoby to możliwe. Mam pełną świadomość ich wysiłku, zaangażowania i poświęconego czasu.
Rok 2024 zapowiada się również bardzo interesująco i dynamicznie. Dla Polskiego Związku Taekwon-do będzie to rok niezwykły. Będziemy celebrowali 50 rocznicę Taekwon-do w Polsce (1974-2024). Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa okazja da nam szansę do podjęcia wielu działań, które przybliżą i uświetnią osiągnięcia tego półwiecza.
Największym wyzwaniem będzie organizacja w Lublinie – stolicy Taekwon-do, 38 Mistrzostw Europy Seniorów i 29 Mistrzostw Europy Juniorów oraz 1 Mistrzostw Europy Kadetów w Taekwon-do, w terminie 17-21 kwietnia 2024 podczas których planujemy dodatkowe atrakcje promujące nasz jubileusz.
Dla wszystkich sympatyków Taekwon-Do, pod auspicjami PZTKD, przygotowaliśmy przekład książki Luciano L. Iriarte, pod nazwą: A day in eternity The history of Taekwon-do patterns, w tłumaczeniu Katarzyny Baran. Mam nadziej, że pozycja dostarczy wiedzy i wzbogaci biblioteki naszych adeptów.
Planujemy również specjalną uroczystość rocznicową, na którą już teraz zapraszamy wszystkich instruktorów i zawodników Reprezentacji Polski Taekwon-do, którzy w okresie minionego 50-lecia reprezentowali nasz kraj na zawodach mistrzowskich.
Aktywnie współtworzymy struktury ITF-u. W Lublinie mieści się biuro Międzynarodowej Federacji Taekwon-do, w którym pełnię funkcję Sekretarza Generalnego, Mistrz Jerzy Jedut szkoli instruktorów na całym świecie, będąc członkiem Komisji Technicznej ITF, jest również członkiem zarządu Europejskiej Federacji Taekwon-do, Dorota Mazur została członkiem Komisji Kobiet w kadencji 2023-2027.
Nowo powołanym Trenerom Reprezentacji Polski Taekwon-do życzymy samych sukcesów na nadchodzących mistrzostwach Europy i w ciągu całej kadencji. Trzymamy mocno za nich kciuki, ponieważ to na trenerach będzie spoczywała odpowiedzialność za wybranie, przygotowanie i poprowadzenie zawodników na najważniejszych zawodach. Liczymy również na sukcesy naszych klubów podczas XIII Pucharu Europy Taekwon-do, który odbędzie się w terminie 13-16.06.2024, w Banja Luka, (Bośnia i Hercegowina) oraz IX Pucharu Świata Taekwon-do, te zawody odbędą się w terminie 25.10 – 3.112024 r., w Mar del Plata, (Argentyna).
Oczywiście będziemy kontynuowali starania o jak najszybsze odzyskanie statusu polskiego związku sportowego, a co za tym idzie powrotu do systemu sportu młodzieżowego oraz możliwości korzystania z finansowania MSiT.
Wszystkiego najlepszego w 2024 roku !!!
Tadeusz Łoboda
Prezes Zarządu
Polskiego Związku Taekwon-Do