fot. Mirosława Wendykier
W dniach 18-19.11.2023 r. w Łodzi odbyło się XI Ogólnopolskie Seminarium dla stopni uczniowskich. Szkolenie prowadził Mistrz Jarosław Suska VII Dan, 6-ciokrotny mistrz świata, 20-krotny mistrz Europy. Gospodarzem podobnie jak w latach ubiegłych było Centrum Taekwon-Do Łódź, kierowane przez Kol. Michała Cytryniaka VI Dan.
fot. Mirosława Wendykier
W szkoleniu wzięło udział 126 osób zrzeszonych w klubach z całej Polski. Pomimo tego, że seminarium dedykowane dla kolorowych pasów, pojawiła się silna grupa stopni mistrzowskich w tym Mistrz Krzysztof Cywiński VII Dan, Mistrz Jakub Jegliński VII Dan, a także liderzy oraz trenerzy wielu klubów min: Magdalena Krauze VI Dan, Przemysław Ignaciuk V Dan, Sławomir Listkiewicz VI Dan, Artur Rogalski V Dan, Mariusz Kulik IV Dan, Łukasz Grygiel IV Dan, Mieczysław Falkowski IV Dan, Daniel Nowakowski IV Dan oraz wielu znakomitych zawodników.
fot. Mirosława Wendykier
Poza ogromną dawką wiedzy i praktyki, dodatkową atrakcją było losowanie niespodzianek ufundowanych przez sponsora Łukasza Grygla IV Dan. Nagrodami były świetne książki z serii Black Belt.
Zajęcia podzielone były na 3 główne bloki szkoleniowe:
— techniki nożne;
— wybrane elementy technik ręcznych i nożnych połączonych w sekwencje ćwiczeń z partnerem ; walki krokowe: Sambo, Ibo, Ilbo Matsogi oraz Mobum Matsogi.
— układy formalne stopni uczniowskich (od Chon-Ji do Choong-Moo) wraz z omówieniem poszczególnych technik; ćwiczenia wybranych fragmentów z układów z partnerem w realnym zastosowaniu w walce.
W ciągu seminarium uczestnicy spędzili na sali blisko 15-godzin. Prezentacja technik w wykonaniu prowadzącego szkolenie, budziła ogromny entuzjazm wśród ćwiczących, a jednocześnie uświadamiała im, jak dużo pracy i poświęcenia wymaga tak wysoki poziom techniczny.
fot. Mirosława Wendykier
Jarosław Suska podczas tegorocznego seminarium położył nacisk na przywiązywanie uwagi do niuansów technicznych zarówno przy wykonywaniu najprostszych technik ręcznych czy nożnych jak i tych zaawansowanych w swej formie.
W pierwszej części seminarium (sobota) uczestnicy wykonali setki kopnięć wykonanych na ziemi jak i w wyskoku, jako pojedyncze techniki, a także łączone w kombinacje. Intensywna praca w parach pozwalała na ocenę możliwości technicznych, związanych z kontrolą techniki czy precyzyjnym trafianiem w cel z odpowiednią siłą (przykładowo celem były skrzyżowane przedramiona, bądź ustawiony blok sang bakat palmok momcho makgi w pozycji annun sogi).
fot. Mirosława Wendykier
Druga część seminarium nie mniej obszerna od poprzedniej (niedziela) to omówienie oraz praktykowanie wszelkich form walki tradycyjnej, zarówno jej elementów wymaganych na egzaminach na stopnie uczniowskie czy mistrzowskie, jak i całego wachlarza różnorodnych ćwiczeń. Uczestnicy seminarium mieli możliwość wdrażać ciekawe elementy technik ręcznych, w formie umownych walk z partnerem np. ataki technikami nożnymi i obrony przed nimi, wielokrotne kontrataki na zadany atak(mobum matsogi), czy ćwiczenie zadanego układu z partnerem reagującym w trakcie wykonania obronami i kontrami.
fot. Mirosława Wendykier
Po raz pierwszy w historii naszych spotkań, ta część seminarium była tak intensywnie trenowana, co spotkało się z dużą aprobatą uczestników z naciskiem na przyszłość chęci kontynuacji tego typu szkoleń. Mistrz podziękował wszystkim za wielkie zaangażowanie w trakcie zajęć, oraz w propagowanie Taekwon-do w życiu codziennym.
W trakcie przerwy, uczestnicy korzystali z cateringu, a także mieli okazję do wspólnyc h, przyjacielskich rozmów oraz rozważań o różnych aspektach technicznych naszej sztuki.
Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejne XII ogólnopolskie seminarium z Jarosławem Suską — najlepszym zawodnikiem w historii polskiego Taekwon-Do — które odbędzie się przyszłym roku w Łodzi.
Zachęcamy do zapoznania się z powiązanymi artykułami z poprzednich szkoleń:
X Ogólnopolskie Seminarium dla stopni uczniowskich w Łodzi
IX Ogólnopolskie Seminarium dla stopni uczniowskich w Łodzi
VIII Ogólnopolskie Seminarium dla stopni uczniowskich w Łodzi
VII Ogólnopolskie Seminarium dla stopni uczniowskich w Łodzi