- Chcemy rozwijać taekwon-do dla osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy na etapie początkowym, ale liczymy na odzew z klubów krajowych, a być może przy okazji zbliżających się Mistrzostw Europy w Poreču uda się nawiązać kontakty międzynarodowe – mówi trener Jacek Łuniewski, który w duecie z Jarosławem Suską prowadzi reprezentację Polski seniorek i juniorek.
Podczas niedawnych Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, Juniorów i Juniorów Młodszych (mazowieckie i warmińsko-mazurskie) w Pułtusku odbyły się także zawody w układach formalnych dla grupy "adapted". Spośród podopiecznych Jacka Łuniewskiego z Mińskiego Klubu Sportowego Taekwon-do Mińsk Mazowiecki startowało trzech braci Dróżdż – Bartek, Szymon, Michał.
- Wcześniej osoby z niepełnosprawnościami startowały w układach w grupie „adapted” w Mińsku Mazowieckim, Grodzisku Mazowieckim i Warszawie. Dopiero raczkujemy, ale już mieliśmy sygnały z klubów, że to cenna inicjatywa i być może uda się zwiększyć liczbę i trenujących, i próbujących sił w sportowej rywalizacji. Byłoby świetnie włączyć ich do programu Pucharu Polski na początku 2023 roku – dodał Jacek Łuniewski (VIII DAN), który od kilku lat pracuje z niepełnosprawnymi w Mińsku Maz.
Szkoleniowiec, który z taekwon-do związany jest od 1987 roku, najpierw jako zawodnik – medalista Mistrzostw Polski, a od blisko 30 lat jako trener, zaznaczył, że bracia Dróżdż mieli już możliwość konkurowania z zagranicznymi rywalami. - W ramach wirtualnego Pucharu Europy nagrywaliśmy występy chłopaków, a następnie pokazy wysłaliśmy do organizatorów. To było dla nich nowe, cenne doświadczenie.
W rozwój taekwon-do dla osób niepełnosprawnych zaangażował się Polski Związek Taekwon-do. Wiceprezes do spraw organizacyjno-szkoleniowych Tadeusz Łoboda, zapowiedział, że Związek chce wyjść z ofertą do osób z niepełnosprawnościami.
- Od września planujemy podjąć współpracę ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością "Nadzieja" z siedzibą w Łasku, w którym będą prowadzone zajęcia i rehabilitacja z wykorzystaniem taekwon-do. Klub prowadzi Robert Rusiniak, V Dan, specjalista w tej dziedzinie – stwierdził Tadeusz Łoboda.
Tadeusz Łoboda, jedna z legend polskiego i międzynarodowego taekwon-do przypomniał, że w 2018 roku PZTKD zorganizował podczas podyplomowych studiów trenerskich na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie zajęcia poświęcone tematyce prowadzenia zajęć Taekwon-Do z osobami z niepełnosprawnościami.
Wykłady prowadzone były m.in. przez wybitnego specjalistę z Japonii, prof. Kentaro Matsui, w ramach organizacji: Sport for Tomorrow, jako droga do socjalizacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Natomiast we wrześniu 2021 roku na Międzynarodowym Kursie dla Instruktorów w Lublinie zapoznaliśmy się z ofertą Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do w tej tematyce. Przewodniczący Komisji ITF ds. Włączenia (Inclusion Committee) Izraelczyk Leonardo Oros Duek poprowadził wykłady oraz ćwiczenia dla instruktorów naszego związku – mówił Tadeusz Łoboda.