...Jedynym sposobem, w jaki można rzeczywiście osiągnąć pozycję „Człowieka Taekwon-Do”, jest wyjście poza aspekt techniczny i wypracowanie stylu życia opartego na solidnym kodeksie moralnym. W rzeczywistości wszystkie lata ciężkiego treningu będą tylko stratą czasu, jeśli nie będą im towarzyszyć skromność i przyzwoitość, które są istotą filozofii Wschodu" napisał gen. Choi Hong Hi, ojciec Taekwon-Do, na stronie 9 w swojej ostatniej publikacji zatytułowanej Moral Guide Book (2000).
Generał Choi Hong Hi, ojciec Taekwon-Do, doskonale rozumiał, jak ważne jest skupienie się na dobrym zachowaniu i kulturze moralnej w nauczaniu Taekwon-Do. Początkowo nazwa sztuki walki, którą stworzył, została zapisana w trzech oddzielnych słowach (Tae Kwon Do), aby zapewnić prawidłową wymowę każdej sylaby. Później generał Choi zaczął zapisywać nazwę w dwóch słowach (Taekwon-Do), aby podkreślić potrzebę równowagi między treningiem fizycznym a moralnym lub duchowym. Połączył również te dwa słowa myślnikiem, aby zaznaczyć, że trening fizyczny i moralny są dwiema nieodłącznymi częściami nauki Taekwon-Do
Nauczenie się, jak zintegrować nauczanie Do z nauczaniem Taekwon-Do i skupienie się na Zasadach Taekwon-Do to cele Międzynarodowego Kursu Do (IDC), który ITF wprowadził w 2017 roku. Pierwszy IDC został przeprowadzony w Quebecu City, Kanada we wrześniu/październiku 2017, aby uhonorować dziedzictwo Wielkiego Mistrza Trân Triêu Quân dotyczące promocji i nauczania Do w Taekwon-Do.
IX Międzynarodowy Kurs Do odbył się w dniach 22–24 września 2023 r. w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Spale. Chociaż kursy IDC są dostępne on-line, Polski Związek Taekwon-Do zdecydował się na zorganizowanie kursu stacjonarnego, aby odpowiedzieć na potrzeby swoich członków. W wersji online kurs prowadzony jest w wersji angielskiej lub hiszpańskiej, w zależności od kursu. Poprzez organizacje Kursu Do w Polsce, Polski Związek Taekwon-Do umożliwił swoim członkom otrzymanie materiałów i instrukcji w ich języku rodzimym, a tym samym ułatwił im lepsze wykorzystanie kursu.
Kurs Do w Spale prowadzili:
Mistrz Janel Gauthier, Prof. Dr. (VII Stopień, Kanada) – Przewodniczący Komisji Do i Etyki Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do, Mistrz Joliette Trân (VII Stopień, Kanada) i Mistrz Andreu Martínez (VII Stopień, Hiszpania) – oboje są członkami Komisji Postępowania i Etyki ITF.
Kurs DO zgromadził 47 uczestników z 7 krajów, czyli (w kolejności alfabetycznej): Anglii, Chorwacji, Holandii, Polski, Słowacji, Szwecji i Węgier. Polskę reprezentowali instruktorzy i zawodnicy z 25 polskich klubów. Wśród uczestników znalazło się 10 Mistrzów, w tym 5 z stopniem mistrzowskim VIII Dan: Mistrz Swavek Dydiszko – Prezydent Szwedzkiej Federacji ITF, Mistrz Wijnand Tapilatu z Holandii, Mistrz Tadeusz Loboda, Mistrz Jerzy Jedut i Mistrz Janusz Gutkowski z Polski oraz 5 uczestników ze stopniem Mistrzowskim VII Dan: Mistrz Slavko Jereb – Prezes Chorwackiej Federacji Taekwon-Do ITF, Mistrz Péter Poós z Węgier oraz Mistrz Robert Jasiński, Mistrz Jarosław Suska i Mistrz Jacek Wąchała z Polski.
Przez trzy dni wykładowcy zabrali uczestników w podróż, aby odkryć, co to znaczy i jak stać się prawdziwym mężczyzną lub kobietą Taekwon-Do (TKD), zgodnie z definicją generała Choi. Chociaż różne zajęcia odbywały się w hali sportowej i konferencyjnej, mistrzowie i instruktorzy mieli możliwość studiowania Do i uczenia się, jak rozwijać sposób życia oparty na kulturze moralnej Taekwon-Do, zgodnie z wizją Generała Choi, a także jak zintegrować nauczanie Do z nauczaniem Taekwon-Do, aby pomóc w budowaniu bardziej pokojowego świata.
Kurs został podzielony na różne części, każda poświęcona była konkretnym tematom.
- Pierwszego dnia dotyczyły one: (1) kultury moralnej Taekwon-Do; (2) pochodzenie i znaczenie słowa „Do”; (3) zasady Taekwon-Do (uprzejmość, uczciwość, wytrwałość, samokontrola i niezłomność); (4) przysięga studencka; (5) psychologia ludzkich zachowań i to, jak naukowa wiedza psychologiczna może pomóc nam osiągnąć cele Taekwon-Do; (6) Samokontrola (co to jest i dlaczego jest istotna; jak rozwijać lepszą samokontrolę; jak uczyć uczniów TKD samokontroli; zastosowania w dojang i życiu codziennym).
- Drugiego dnia zajęcia obejmowały następujące tematy: (1) Wytrwałość (czym jest i dlaczego jest taka ważna, jak rozwijać i wzmacniać wytrwałość, jak uczyć uczniów TKD wytrwałości, zastosowania w dojang i życiu codziennym); (2) Motywacja i siła informacji zwrotnej (jak zapewnić skuteczną informację zwrotną); (3) Motywacja i siła wyznaczania celów (jak wyznaczać efektywne cele w TKD i życiu); (4) Motywacja i siła sukcesu (jak budować pewność siebie;(5): Uczciwość (czym jest i dlaczego jest ważna; jak rozwijać i utrzymywać uczciwość; jak uczyć uczciwości uczniów TKD; zastosowania w dojang i życie codzienne); (6) Odwaga (co to jest i dlaczego ma znaczenie; jak rozwinąć niezłomnego ducha; jak uczyć uczniów TKD niezłomnego ducha; zastosowania w dojang i życiu codziennym); (7) Uprzejmość (co to jest i dlaczego jest istotna; jak stać się bardziej uprzejmym; jak uczyć uczniów TKD uprzejmości; zastosowania w dojang i życiu codziennym).
- Trzeciego dnia całą uwagę poświęcono jednemu i tylko jednemu tematowi: integracji nauczania Do z nauczaniem regularnych zajęć TKD (ogólne wytyczne i wskazówki, jak wejść w ruch; strategie budowania pewności siebie i doskonalenia umiejętności integrowanie nauczania Do z nauczaniem Taekwon-Do). Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i praktyk.
Przez cały kurs uczestnicy mieli okazję, poprzez różne ćwiczenia (w tym ćwiczenia Taekwon-Do), aby dowiedzieć się o Do, doświadczyć Do, zastanowić się nad Do oraz stać się bardziej zdolnymi i swobodniejszymi w nauczaniu Do w swoich klubach Taekwon-Do. Mieli także okazję podzielić się ze sobą własnymi doświadczeniami z nauczaniem Do w swoich szkołach oraz poszerzyć swoją wiedzę i zrozumienie Do oraz kultury moralnej Taekwon-Do.
Kurs był również doskonałą okazją do dyskusji z członkami Komisji, którzy w czasie wolnym dodatkowo dyskutowali na temat dylematów moralnych, które życie stawia na drodze każdego człowieka ale również nawiązywali do dylematów wynikających z sytuacji politycznej na świecie.
Po przybyciu do Polski, a przed wyjazdem do Spały, instruktorzy International Do Course zostali zabrani do Lublina na krótką wizytę, podczas której zwiedzali nie tylko miasto, ale także siedzibę ITF, która mieści się w Lublinie. Po kursie, w drodze powrotnej do domu, mieli także okazję na krótki postój i zwiedzanie Warszawy – stolicy Polski.
Następne spotkanie IDC 2023 odbędzie się online i w języku angielskim od 15:00 do 22:00 w dniach 5 i 19 listopada 2023 r. (czasu UTC).
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://itftkd.sport/event/international-do-course-online/