System Sportu Młodzieżowego (SSM) zainicjowany w 1994 roku jest zbiorem zasad i regulaminów, na podstawie których odbywa się szkolenie sportowe oraz prowadzone jest współzawodnictwo sportowe. Program dedykowany jest młodzieży uzdolnionej sportowo. W przypadku Taekwon-do ITF obejmuje kategorie wiekowe młodzik, junior młodszy i junior. W dyscyplinach olimpijskich jest jeszcze kategoria młodzieżowiec. Nad programem czuwa Zespół Metodyczny, który działa w strukturach Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Wśród wielu zadań Zespołu, warto wyróżnić to, które polegają na utworzeniu zintegrowanej bazy sportu polskiego na potrzeby Ministerstwa Sportu i Turystyki. Polski Związek Taekwon-do został przyjęty do sytemu w 1995 roku.
Tabela poniżej opracowana została w oparciu o statystyki prowadzone przez Zespół Metodyczny (https://ssm.insp.waw.pl/) i obrazuje rywalizację PZTKD w ramach systemu w okresie ostatnich czterech lat (2019-2022). Znajdujemy w niej wiele danych obrazujących zasięg naszej dyscypliny oraz jej potencjał, w kontekście wyników uzyskiwanych na najważniejszych imprezach sportowych w kategoriach wiekowych młodzik, junior młodszy oraz junior.
Tabela: zestawienie punktacji w systemie sportu młodzieżowego 2019-2022 - Polskiego Związku Taekwon-do
Źródło: opracowanie PZTKD na podstawie statystyk Zespołu Metodycznego Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie
Czytając zestawienie, warto zwrócić uwagę na dane związane z poziomem wykorzystania punktów, jakie możemy zdobyć w oparciu o regulamin współzawodnictwa sportowego dla Taekwon-do ITF. Wiąże się to z zapełnieniem miejsc punktowanych we wszystkich kategoriach i konkurencjach w zawodach młodzików, juniorów młodszych i juniorów. Sumarycznie porównując ostatnie cztery lata, zdobywamy tych punktów coraz więcej zbliżając się do przydzielonej w ramach systemu liczby. Widoczny jest również wzrost liczby startujących zawodników, z wyjątkiem roku 2020, na który swje piętno odcisnęła pandemia.
Wykres: ogółem punkty zaliczone, liczba zawodników
Źródło: opracowanie PZTKD
Stagnacja jednakże widoczna jest w obszarze liczby klubów uczestniczących w rywalizacji sportowej, która oscyluje pomiędzy 63 a 65 (poza rokiem 2020, który należy generalnie traktować jako specyficzny i niereprezentatywny). W chwili obecnej mamy w PZTKD zarejestrowanych 91 klubów. Zatem jest spory potencjał na zwiększenie liczy startujących, tym samym dalsze podniesienie poziomu sportowego, co powinno przełożyć się na szybszy wzrost ilości wykorzystanych punktów w SSM.
Analizując poszczególne grupy wiekowe, odnotowujemy postęp w kategorii juniora w zakresie ilości zdobywanych punktów SSM, choć nie przekłada się to na liczę startujących zawodników i klubów. Wynik jest satysfakcjonujący, jednakże ilość startujących zawodników z pewnością daje niedosyt.
Wykres: mistrzostwa Polski juniorów - punkty zaliczone, liczba zawodników, liczba klubów
Źródło: opracowanie PZTKD
Juniorzy młodsi ze zdobyczami punktowymi poruszają się jak w TKD, łagodna falą raz w górę raz w dół. W tej grupie wiekowej widoczna jest największa przestrzeń pomiędzy ilością punktów do zdobycia, a punktami wykorzystanymi. To jest na pewno obszar, który powinien wzbudzić troskę trenerów. Mamy nadzieję, że niniejsza analiza stanie się inspiracją do stworzenia planu efektywnego zagospodarowania tej luki. Optymistycznie wygląda natomiast kwestia uczestniczących zawodników i klubów. Widać tutaj wielką pracę włożoną w proces treningowy i rozwój ilościowy klubów. Sukces ten pozostaje jedynie przekuć na wyniki w rywalizacji w postaci zdobywanych punktów SSM.
Wykres: mistrzostwa Polski juniorów młodszych - punkty zaliczone, liczba zawodników, liczba klubów
Źródło: opracowanie PZTKD
Rywalizacja młodzików zaczyna i kończy się na poziomie międzywojewódzkim. Tutaj również nie w pełni wykorzystywana jest pula punktów do zdobycia. Przy czym jeden makroregion od trzech lat może pochwalić się pełnymi listami startowymi, co daje 100% wykorzystanie puli przydzielonych punktów. Dobrze sytuacja wygląda też w dwóch kolejnych makroregionach, gdzie liczba wykorzystanych punktów bardzo zbliżyła się do maksimum. To jest bardzo dobry kierunek i, miejmy nadzieję, zachęta dla klubów z pozostałych makroregionów.
Wykres: międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików - punkty zaliczone, liczba zawodników, liczba klubów
Źródło: opracowanie PZTKD
Taekwon-do ITF występuje w 13 województwach i 51 gminach (dla przypomnienia, w Polsce istnieje 2.477 gmin). Są więc widoczne białe plamy na mapie Polski, w szczególności na obszarze województw lubuskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. W przypadku rozkładu gminnego, ilość miejsc w których może pojawić się Taekwon-do jest jeszcze większa. To jest dla nas wszystkich wielkie zadanie, ale też olbrzymi potencjał do dalszego rozwoju. Jednym z celów zapisanych w strategii PZTKD (strona 44 „Współzawodnictwo sportowe w tym sport dzieci i młodzieży”) jest ekspansja Taekwon-do ITF na te dziewicze tereny. Od założenia klubu do startu w zawodach musi minąć pewien czas, niezbędny jest duży wysiłek i zaangażowanie trenera, ale bez tego pierwszego kroku nie pojawi się efekt w postaci satysfakcji czy dumy z osiąganych wyników. W tym miejscu można wystosować apel do młodych i żądnych przygód instruktorów i trenerów: ruszajcie w Polskę i nieście szczytne wartości i idee, jakie reprezentują Taekwon-do tam, gdzie jeszcze go nie ma!
Tekst opracował: Waldemar Dolecki
Tabele przygotował Sławomir Listkiewicz
Pliki do pobrania | ROZMIAR |
---|---|
Zestawienie punktacji w SSM 2022 | 42 kB |