W dniach 10-11.11.2018 r. w Łodzi odbyło się VII Ogólnopolskie Seminarium dla stopni uczniowskich. Szkolenie prowadził Mistrz Jarosław Suska VII Dan, 6-ciokrotny mistrz świata. Gospodarzem, podobnie jak w latach ubiegłych, było Centrum Taekwon-Do Łódź, kierowane przez Michała Cytryniaka V Dan.
W szkoleniu wzięła udział rekordowa liczba 161 osób, zrzeszonych w klubach z całej Polski. Pomimo tego, że seminarium dedykowane jest dla stopni uczniowskich, pojawiła się silna grupa posiadaczy czarnych pasów. Najlepszym przykładem popularnej maksymy „trening czyni mistrza…” jest fakt uczestnictwa w seminarium Mistrza Krzysztofa Cywińskiego VII Dan. Tradycyjnie już, jak w latach ubiegłych, nie zabrakło weteranów naszego szkolenia, wśród nich byli Jakub Jegliński VI Dan, Rafal Poleszak VI Dan oraz Robert Jasiński VI Dan, a także posiadacze stopnia V i IV Dan.
W związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości odśpiewany został przez uczestników hymn pąństwowy. Z kolei z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy Taekwon-do Gen Choi Hong Hi, Mistrz Suska nakazał wykonanie 100 uderzeń annun so kaunde chirugi.
Wraz ze swoimi zawodnikami w zajęciach brali udział niemal wszyscy instruktorzy klubowi. Wart podkreślenia jest fakt, iż wśród uczestników byli ćwiczący ojcowie wraz ze swoimi dziećmi, dało się również zauważyć swego rodzaju sztafetę pokoleń- obok bardzo młodych adeptów stali w szeregach ćwiczących bardzo dojrzali wiekiem miłośnicy naszej pięknej sztuki walki. Poza ogromną dawką wiedzy i praktyki dodatkową atrakcją było losowanie niespodzianek ufundowanych przez sponsora Łukasza Grygla. Nagrodami były książki oraz specjalistyczny program szkoleniowy wydany w wersji elektronicznej Black Belt.
Zajęcia podzielone były na 4 główne bloki szkoleniowe:
- techniki nożne- klasyczne nauczanie bazowych technik, rozwinięte min. o ćwiczenia mające na celu wskazanie metod treningowych, dzięki którym adepci unikną błędów szkoleniowych oraz wykształcą prawidłowe nawyki ruchowe, łączenia technik w kombinacje, wielokrotne kopnięcia jak również ponawiane techniki wykonywane w miejscu oraz w wyskoku(podwójne czy nawet potrójne końcówki), praca na tarczach dużych;
- wybrane elementy technik ręcznych i nożnych połączonych w sekwencje ćwiczeń (jako fragmenty układów, gdzie głównym akcentem ćwiczeń była prawidłowa praca rotacyjna obręczy biodrowej w celu wygenerowania większej siły, poprawne złożenia krzyży oraz ruch wsteczny );
- układy formalne stopni uczniowskich (od Chon-Ji do Choong-Moo jako bonus Kwang-Gae, Po-Eun, Ge-Baek Tull);
- ćwiczenia z partnerem technik ręcznych w poruszaniu;
Przez dwa dni uczestnicy spędzili na sali blisko 12-godzin. Prezentacja technik w wykonaniu Jarosława Suski budziła ogromny entuzjazm wśród ćwiczących, a jednocześnie uświadamiała im, jak dużo pracy i poświęcenia wymaga tak wysoki poziom wyszkolenia. Niektórzy ćwiczący mieli okazję przyjrzeć się technikom nożnym Mistrza Jarka z bardzo bliska, gdyż pokaz kontroli polegał na zatrzymaniu wykonanych z pełną szybkością kopnięć tuż przed ich głowami czy korpusem.
Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejne seminarium z Jarosławem Suską — najlepszym zawodnikiem w historii polskiego Taekwon-Do — które odbędzie się przyszłym roku w Łodzi.