- Zdrowie zawodników jest absolutnym priorytetem. Wprowadzamy nowe, jeszcze bardziej rozbudowane regulacje dotyczące dbałości o startujących - mówi Jerzy Jedut, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Taekwon-do i jednocześnie prezes Polskiego Związku Taekwon-do.
Już po raz kolejny w Warszawie odbyło się zebranie zarządu kontynentalnej federacji (AETF). Wzięli w nim udział także przedstawiciele światowej federacji – Niemiec Paul Weiler i Tadeusz Łoboda (sekretarz generalny ITF), który przez 16 lat kierował europejską organizacją; zrezygnował jesienią 2019 roku.
“Oprócz wielu spraw zwyczajowych, m.in. kalendarzowych, zajmowaliśmy się problematyką zdrowotną zawodników walczących w taekwon-do. Ekspertem w tej dziedzinie jest m.in. Anglik Philip Lear, zaangażowany w pracę europejskiej i światowej federacji. Jednym z tematów było usprawnienie działań lekarzy sportowych na zawodach. Oczywiście oni wiedzą jak ocenić daną sytuację i jakie podjąć decyzje, ale wewnętrzne procedury muszą znać także sami zawodnicy i trenerzy" - stwierdził Jerzy Jedut.
Szef PZTKD zaznaczył, że pewne zmiany są konieczne, aby jeszcze bardziej usprawnić m.in. komunikację na linii lekarz sportowy – sędzia na danej macie. Szczegółowa procedura zakłada, że medycy będą mieli najwyżej trzy minuty na podjęcie działań w przypadku urazów, w tym tych najpoważniejszych.
“Relacje słowne sędziów są bardzo ważne, ale chcemy, aby montowane były specjalne kamery, a lekarze natychmiast po zaistnieniu kontuzji mogli dodatkowo obejrzeć materiał wideo. Zdrowie rywalizujących w taekwon-do jest absolutnym priorytetem” – dodał prezes PZTKD.
Pochodzący z Lubartowa Jerzy Jedut (VIII DAN), założyciel sekcji taekwon-do Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart AGS" i uznany trener, jest jedynym Polakiem, którego nazwisko znalazło się w Światowej Galerii Sław Taekwon-do.
“Bardzo się cieszę, że Polska ma mocną pozycję w taekwon-do, zarówno jeśli chodzi o sukcesy międzynarodowe, jak i naszą pozycję we władzach europejskiej i międzynarodowej federacji. Tadeusz Łoboda ma mnóstwo obowiązków w ITF, dlatego zrezygnował z roli prezesa AETF. Obecnie funkcję szefa pełni Holender Coos van den Heuvel. Właściwe wybory odbędą się przy okazji XXXV Seniorów i XXVI Juniorów mistrzostw Europy taekwon-do na przełomie kwietnia i maja w Bratysławie” - przyznał prezes Polskiego Związku Taekwon-do.
Turniej w stolicy Słowacji będzie główną imprezą 2020 roku. Prawo startu mają zawodnicy i zawodniczki z 36 krajów, bo tylu członków liczy AETF. Ostatnim krajem, który dołączył była Andora.
“W 2021 roku gospodarzem ME ma być Hiszpania (miasto La Nucia), zaś kandydatem do przeprowadzenia zawodów w 2022 jest chorwacki Porec. Termin zgłaszania jeszcze nie minął, a ostateczne decyzje zapadną w Bratysławie. Z kolei Gdańsk jest zainteresowany organizacją Pucharu Europy i być może do tej imprezy dojdzie w przyszłym sezonie. Jednym z warunków jest zapewnienie aż tysiąca miejsc noclegowych, ponieważ takie wielkie jest zainteresowanie startujących” – przyznał Jerzy Jedut.
W 2019 roku biało-czerwoni (seniorzy i juniorzy) zdobyli 29 medali – 6 złotych, 11 srebrnych i 12 brązowych w mistrzostwach świata w niemieckim Inzell oraz 42 krążki - 10 złotych, 13 srebrnych i 19 brązowych w mistrzostwach Europy w Sarajewie w stolicy Bośni i Hercegowiny. Trenerami reprezentacji są Jarosław Suska i Jacek Łuniewski (kobiety) oraz Łukasz Stawarz i Marcin Wołosz (mężczyźni).