W dniu 13 października 2023 Rada ds. Nadawania Stopni Naukowych i Stopni w Zakresie Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie nadała stopnień doktora habilitowanego dr Dorocie Ortenburger w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej.
Podstawą nadania było osiągniecie naukowe zawarte w cyklu powiązanych tematycznie artykułów naukowych pt. „Psychologiczne uwarunkowania wspierania rozwoju potencjału zawodników taekwon-do w perspektywie salutogenetycznej”.
Pani dr Dorocie Ortenburger jest pierwsza osobą w Polsce, która zajęła się taką problematyką w sportach walki, i tym bardziej jest nam miło, że swoje badania przeprowadziła w oparciu o badania zawodników taekwon-do.
Recenzent Prof. dr hab. Jan Blecharz z Zakładu Psychologii Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (między innymi psycholog Adama Małysza) w swojej recenzji m. in., pisze: „…Wyniki mogą zmienić pogląd na status sztuk walki. Spowodować szersze, inne ich widzenie, bardziej interdyscyplinarne, w którym taekwon-do, jest środkiem terapii, rehabilitacji i metodą podwyższania jakości życia, nie tylko egzotycznym sportem walki. ..."
Prof. dr hab. Zbigniew Borysiuk z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej w recenzji podkreśla „…przedstawiona przez Kandydatkę koncepcja posiada znamiona innowacyjne i może stanowić źródło poszukiwań badawczych w doskonaleniu procesu treningowego, również jeżeli chodzi o efekty zdrowotne, w sferze pokonywania barier psychologicznych, głownie niwelowania stanów lękowych i bólu. …” W podsumowaniu swojej recenzji zaznacza ”… Obrana problematyka badawcza wykracza poza utarte schematy i w tym sensie całość osiągnięcia naukowego uznaję za interdyscyplinarne oraz w wielu aspektach innowacyjne. …”
Prof. dr hab. Jan Chmura z Zakładu Motoryczności Człowieka, Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu nadmienia w swojej recenzji: „.. Nie mam wątpliwości co do faktu, że recenzowane osiągniecie Kandydatki jest bardzo wartościowe i wnosi wiele nowych informacji do nauk o kulturze fizycznej pod względem poznawczym i praktycznym. …”
„… Reasumując wyniki powyższych badań otwierają nową perspektywę dla interdyscyplinarnych analiz taekwon-do i innych sportów walki w wykorzystaniem nowoczesnych środków w rehabilitacji, terapii, treningu i poprawy jakości życia. Dostarczyły danych o relacji pomiędzy cechami psychologicznymi, a kinematyką ruchu: prędkością i precyzją wykonywanego ruchu. …”
Prof. dr hab. Adam Maszczyk z Katedry Teorii i Praktyki Sportu Akademii Wychowania Fizycznego, im. J. Kukuczki w Katowicach w swojej recenzji pisze: „ … Badania przedstawione w omawianym osiągnieciu habilitacyjnym zostały podjęte w celu wyjaśnienia nowego problemu poznawczego, którym jest związek charakterystyk psychologicznych ze wskaźnikami zaangażowania w proces treningowy i zrachowaniami zdrowotnymi w zaawansowanych zawodników taekwon-do. Przeprowadzone badania rozwinęły także metodologie badawczą poprzez wykorzystanie rejestracji i porównania charakterystyki psychologicznej z wybranymi wskaźnikami biomechanicznymi wykonania technik taekwon-do. …” we wniosku końcowym podkreśla ” … Dorobek naukowy dr Dorota Ortenburger wnosi wiele nowości do wiedzy z obszaru nauk o kulturze fizycznej. Uważam, ze Kandydatka jest bardzo dojrzałym naukowcem z gruntowna znajomością metodologii badań naukowych, a jej prace (szczególnie stanowiące osiągnięcie naukowe), posiadają dużą wartość aplikacyjną. …”
Pani dr hab. Dorota Ortenburger jest bardzo dobrze znana środowisku sportowemu Taekwon-do z racji bycia jednym z wykładowców psychologii na podyplomowych studiach trenerskich, których Polski Związek Taekwon-do był współorganizatorem w roku akademickim 2018/2019.
Zobacz również: https://pztkdlive.pl/aktualnosci/item/1031-podyplomowe-studia-trenerskie-vi-zjazd
Jest ona wieloletnim współpracownikiem prof. dr hab. Jacka Wąsika (IV Dan, prezesa trener taekwon-do w Częstochowskiej Akademii Taekwon-do) Kierownika Katedry Kinezjologii i Profilaktyki Zdrowia oraz członkiem jego zespołu badawczego zajmującego się badaniami naukowymi zawodników Taekwon-do. Jest ona kolejną osobą z Jego zespołu, po doktoratach dr Tomasza Góry i dr Dariusza Moslera, która z sukcesem zakończyła ten etap współpracy z prof. Jackiem Wąsikiem.
W imieniu Zarządu Polskiego Związku Taekwon-do gratulujemy pani dr hab. Dorocie Ortenburger i mamy nadzieję na jeszcze wiele prac i badań na zawodnikach taekwon-do przyczyniających się do poprawy modelu treningu jak również jego zastosowania jako narzędzia terepeutyczno-rehabilitacyjnego.
Źródło: https://www.ujd.edu.pl/articles/view/dr-dorota-ortenburger