Polski Związek Taekwon-do ogłosił nazwiska 59 zawodników i zawodniczek powołanych na XXXIV Seniorów i XXV Juniorów Mistrzostw Europy Taekwon-do, które odbędą się w dniach 10-13 października w Sarajewie. W składzie polskiej reprezentacji nie ma m.in. Radosława Zazulaka (WSKT Wrocław).
Powodem absencji Wicemistrza Europy z 2014 roku i 3-krotnego ćwierćfinalisty Mistrzostw Świata w walkach w kategorii do 85 kg, są sprawy osobiste.
Przez jakiś czas ważyły się losy startu Radka Zazulaka, który żeni się 5 października. Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że to nie ma sensu, aby w poniedziałek, czyli zaraz po weselu, jechał do Bośni i Hercegowiny - mówi Łukasz Stawarz, trener reprezentacji, którą prowadzi z Marcinem Wołoszem
Radosław Zazulak oficjalnie zgłosił rezygnację do sztabu trenerskiego, pozostali zawodnicy mają czas do niedzieli 18 sierpnia na potwierdzenie uczestnictwa w ME 2019.
Za Radka Zazulaka do składu wchodzi Maciej Blicharski, który zdobył w 2017 roku srebro w walkach pow. 75 kg na ME i brąz na MŚ w Dublinie w poprzednim sezonie. W juniorach w wadze 75 kg jest z kolei Marcin Blicharski. kilka miesięcy temu podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Inzell wywalczył srebrny medal. W juniorach w rezerwie są Karol Biskupski, Kacper Sas, obaj rywalizowali w Niemczech. Z kadry narodowej wypadł Robert Dygacz, a jego zastąpił Filippos Filippidis. Filip startował na Pucharze Europy rok temu w Rumunii, ale debiut w ME to wielka niewiadoma.
Nie powołaliśmy nikogo w 57 kg seniorów. Mamy wakat, ale jeżeli Hubert Gloc będzie gotowy to on dołączy do reprezentacji jako 60. zawodnik na polskiej liście - przyznał Łukasz Stawarz.
Bardzo udane dla Biało-Czerwonych były kwietniowe MŚ w Inzell w Bawarii. Polacy zdobyli 29 medali – 6 złotych, 11 srebrnych i 12 brązowych. Indywidualnie wywalczyli 17 krążków, a pozostałe w rywalizacji drużynowej. W klasyfikacji końcowej uplasowali się na drugiej pozycji za Argentyną (10-7-7). Trzecie miejsce dla Nowej Zelandii (6-6-10).
W seniorach po złoto sięgnął wówczas Mateusz Mróz w technikach specjalnych, a w juniorach – w tej samej konkurencji Karolina Dziura oraz w układach I Dan Alicja Slian. W drużynowych technikach specjalnych najlepsze były Karolina Dziura, Ilona Kubera, Paulina Węgrzyn i Laura Środowska, a walce aranżowanej Alicja Slian i Laura Środowska. W walkach triumfowała żeńska ekipa seniorek w składzie: Zuzanna Gadzała, Aleksandra Przytulska, Anna Kucharska, Monika Nyrć, Karolina Konik, Anna Karbowska.
W składzie na ME w Sarajewie nie ma dwóch utytułowanych zawodniczek Anny Karbowskiej (Mistrzyni Świata w walkach 56 kg i najlepsza zawodniczka MŚ w 2017 roku) i Aleksandry Przytulskiej (aktualna Wicemistrzyni Świata 68 kg). Obie świetnie spisywały się w walkach czy technikach.
W seniorkach szansę debiutu dostaną Nikola Wita i Julia Kawka - kiedyś walczące w kadrze juniorek. Szukałem m.in. zawodniczki potrafiącej dobrze skakać do technik specjalnych i taką osobą jest Nikola Wita, zaś Julia Kawka bardzo dobrze spisała się w Mistrzostwach Polski Seniorek, w walkach doszło do finału kategorii 56 kg z Anią Karbowską. Natomiast do juniorskiej reprezentacji dołączą Julia Bulska i Amelia Małyska - powiedział trener Jarosław Suska prowadzący żeński zespół narodowy z Jackiem Łuniewskim.
Już wkrótce opublikowany zostanie oficjalny skład Polski na Mistrzostwa Europy w Sarajewie. W 2018 roku w słoweńskim Mariborze Polacy zdobyli 37 medali, w tym 6 złotych i uplasowali się na piątej pozycji. Wyprzedziły ich: Rosja, Rumunia, Norwegia i Irlandia.
Oprócz naszych zawodniczek i zawodników, w Sarajewie obecni będą m.in. Roman Lewicki, wiceprezes ds. sędziowskich PZTKD oraz Karol Łuniewski, sędzia międzynarodowy klasy B.