Za dwa tygodnie w Lublinie rozpocznie się XII Otwarty Puchar Europy Taekwon-do, wstępem do zawodów starszych roczników będzie międzynarodowa rywalizacja Dzieci. Po zatwierdzeniu kandydatury przez AETF, Polski Związek TKD został organizatorem drugich pod względem rangi zawodów w Europie. Jest to rodzaj przetarcia przed ME 2024, które również odbędą się w Lublinie. Do 28 maja mogli zgłaszać się chętni do udziału w rywalizacji, start zawodów dla dzieci 16, a pozostałych grup wiekowych 17 i 18 czerwca.
XII Puchar Europy jest dziesiątym wydarzeniem sportowym mającym charakter kontynentalny lub światowy w historii polskiego Taekwon-do. Pierwszym były VII Mistrzostwa Europy Seniorów Taekwon-do, które odbyły się 12-14.06.1992 roku w Koszalinie. Rywalizacja przyniosła nam zwycięstwo w generalnej klasyfikacji państw. Nasz dorobek medalowy to: 7 złotych, 3 srebrne i 7 brązowych medali. Na podium ME stawali przedstawiciele 15 państw. Po upływie dwóch lat, 14-15.05.1994 roku w Lublinie odbyły się IX Mistrzostwa Starego Kontynentu. Podobnie jak w Koszalinie medale zdobywali przedstawiciele 15 państw i tym razem najwięcej złota zawisło na polskich szyjach. Dorobek roku 1994, to: 14 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych medali. Apetyt rósł w miarę jedzenia, doświadczenie organizacyjne wyniesione z zawodów kontynentalnych pozwoliły w 1995 roku zorganizować Mistrzostwa Świata Juniorów w Warszawie. Rywalizacja toczyła się od 9 do 11 czerwca, całe wydarzenie obserwował Generał Choi Hong Hi. Medale zdobywały reprezentacje 24 państw. Polska zajęła drugą lokatę w generalnej klasyfikacji z dorobkiem medalowym 2/4/8. Dla porównania zwycięzcy, Korea Północna miała dorobek 14/6/2. To się nazywa dominacja.
Z tymi zawodami wiążą się dwa ciekawe fakty. Zawody były transmitowane przez Stację Telewizyjną Polsat, przypomnę stacja rozpoczęła emisję programów w grudniu 1992 roku. Był to czas, w którym pierwsza komercyjna stacja TV, szukała nowości w świecie sportu i Taekwon-do dla Polsatu taką nowością było. Druga ciekawostka jest związana z trwającymi w okresie rozgrywania zawodów podyplomowymi studiami trenerskimi Taekwon-do na AWF w Białej Podlaskiej. Uczestnicy w/w studiów w ramach zdobywania wiedzy na temat „Teorii i praktyki Taekwon-do” uczestniczyli w seminarium szkoleniowym oraz jako obserwatorzy w Mistrzostwach w Warszawie. Czego dowodem był wpis do indeksu z podpisem wykładowcy czyli Twórcy Taekwon-do Generała Choi Hong Hi.
Kolejny rok to Drużynowy Puchar Europy Taekwon-do, zawody odbyły się 14-16.06.1996 roku w Mielnie i Koszalinie. Pomysłodawcą i organizatorem był nieżyjący już szef Klubu Bałtyk Koszalin Henryk Ficek. Ta nowa formuła obejmowała rywalizację drużyn w walkach i układach, natomiast do technik specjalnych i testów siły delegowany był jeden przedstawiciel z drużyny. System punktacji obejmujący wszystkie konkurencje wyłaniał zwycięzcę. Startowało osiem drużyn, po dogrywkach, ekstra meczu i walce do pierwszego trafienia, Puchar zdobyli Anglicy, nasza drużyna zajęła drugie miejsce. Trofeum w postaci bryły bursztynu oprawionej w srebro pojechało na Wyspy Brytyjskie. Zawody były bardzo dobrze zorganizowane, ale pomimo dobrych opinii, nie było kontynuacji zaproponowanej formuły.
Co nie przeszkodziło PZTKD w kolejnym roku zaprosić do Warszawy najlepszych juniorów w Europie. IV Mistrzostwa Europy Juniorów odbyły się w 12-14 grudnia 1997 roku. Uczestniczyło w nich 18 państw, nasza reprezentacja wygrała klasyfikację generalną z dorobkiem 12/4/4. Gościem honorowym w Pałacu Młodzieży w Warszawie, gdzie odbywały się zawody był Generał Choi Hong Hi. Minęło sześć lat, w czerwcu 2003 roku w Warszawie, areną zmagań najlepszych seniorów na świecie stała się Hala Torwar. Mistrzostwa Świata Seniorów w Warszawie odbyły się w dniach 12-15.06.2003r. Do rywalizacji zgłosiło się 39 państw, medale zdobywali reprezentanci 27 reprezentacji. Polska wygrała generalną klasyfikację, zdobywając 11 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych medali. Zawody w Warszawie odbywały się rok po śmierci Twórcy Taekwon-do. Był to czas, w którym kształtowała się nowa wizja Międzynarodowej Federacja Taekwon-do. Kolejne pięć lat i centrum Europejskiego Taekwon-do staje się stolica Dolnego Śląska. We Wrocławiu w dniach 16-18.05.2008 roku odbyły się już na stałe połączone: XXIII Mistrzostwa Europy Seniorów i XIV Mistrzostwa Europy Juniorów. Do udziału w rywalizacji zgłosiły się 24 reprezentacje. W generalnej klasyfikacji byliśmy najlepsi. Wygrywaliśmy w seniorach, z dorobkiem 16/6/4, natomiast w juniorach triumfowali Niemcy, nasi młodzi sportowcy zajęli trzecią lokatą, zdobywając 4 złote, 9 srebrnych i 4 brązowe medale.
Rok 2009 to powrót do Lublina. Tam PZTKD w dniach 9-11.10.2009r. zorganizował III Puchar Europy Seniorów i Juniorów. W rywalizacji startowało 67 klubów z 16 państw. Najlepszym klubem został Lewart Lubartów. Zawody zapamiętane na pewno po „Nocy Wojowników”. Połączenie pojedynków finałowych w wybranych konkurencjach i kategoriach z występami artystyczno-sportowymi. Dwugodzinne wydarzenie, w bardzo restrykcyjnym reżimie czasowym z udziałem licznej publiczności, tak można pokrótce scharakteryzować koncepcję „Nocy Wojowników”. Przyszedł czas na zawody oznaczone roboczo numerem dziewięć, czyli VIII Puchar Europy w Lublinie. Zawody dobyły się w dniach 9-11.06.2017 roku. Na planszach Hali Globus wystąpiło 749 zawodników z 22 państw. Gala finałowa była przeprowadzona w podobnej koncepcji jak wcześnie wspomniana „Noc Wojowników”. Zawody jak tegoroczna edycja PE poprzedzone były rywalizacją dzieci i kadetów. Tak w telegraficznym skrócie wygląda historia zawodów Europejsko-Światowych zorganizowanych w Polsce. Już w czerwcu wszyscy uczestnicy XII Otwartego Pucharu Europy w Lublinie będą mogli opowiadać, że wpisali się osobiście w historię zawodów międzynarodowych jakie odbyły się w naszym kraju.
Autor: Waldemar Dolecki