W Centralnym Ośrodku Sportu w Spale ponad 70-osobowa reprezentacja Polski przygotowuje się do Mistrzostw Europy Seniorów i Juniorów w Bratysławie. Za miesiąc Biało-Czerwoni wystartują w Pucharze Polski w Nowej Rudzie-Słupiec, a pod koniec marca w Grand Prix w Pruszczu Gdańskim.
Konsultacja szkoleniowa w „COS Spała” potrwa do 2 lutego. Trenerzy reprezentacji Jarosław Suska i Jacek Łuniewski (kobiety), Łukasz Stawarz i Marcin Wołosz (mężczyźni) pracują z bardzo liczną grupą kadrowiczów, wśród których jest wielu medalistów największych międzynarodowych zawodów mistrzowskich.
Pojawiły się nowe nazwiska wśród seniorek, jak Martyna Pietrzeniec i byłe kadrowiczki: Natalia Olszak czy Marta Krajewska oraz wśród juniorek Zofia Nowakowska, Karolina Królikowska, Aleksandra Kunicka czy Anastazja Stanilewicz Anastazja. Pozostałe dziewczyny stanowią zaplecze kadry narodowej i mam nadzieję, że wyrośnie niebawem nowa mistrzyni – mówi trener Jarosław Suska.
Szkoleniowiec zwrócił uwagę na Natalię Olszak, który dawno temu – w latach 2009-2011 - występowała w juniorskiej reprezentacji Polski.
Zwyciężała w Mistrzostwach Europy Juniorów w układach I Dan w 2010 roku oraz testach siły w 2011 roku. Zdobyła także brąz w technikach specjalnych – dodał Jarosław Suska.
Po kontuzji do reprezentacji wróciła Marta Krajewska. - To utalentowana dziewczyna z bardzo dobrą techniką i będziemy szukali szans w układach II Dan. Natomiast w przypadku Martyny Pietrzeniec uważnie przyglądamy się jej startom i widzimy postępy. Czy pojedzie na ME, pokażą najbliższe zawody Pucharu Polski. Podobna sytuacja jest z kilkoma juniorkami. W kategorii 50 kg mamy 4 kandydatki, a miejsca są trzy. Udział w konsultacji jest jednym z warunków wyjazdu na Mistrzostwa Europy – przyznał wielokrotny Mistrz Świata i Europy w taekwon-do.
O swojej reprezentacji seniorów i juniorów mówił trener Łukasz Stawarz: - Na obozie jest kilku debiutantów, m.in. Grzegorz Pawlak i Artur Kostera-Kostrzewski. Do kadry wraca Piotr Weissgerber, który był z nami w 2016 w Finlandii jako junior na ME.
Szkoleniowiec zwrócił uwagę, że imprezą docelową są Mistrzostwa Świata w Tampere za 1,5 roku, więc sztaby trenerskie oceniają przydatność i możliwość rozwoju reprezentantów nie tylko pod kątem zbliżających się ME na Słowacji, ale oczywiście w dużo dalszej perspektywie.
Mamy w kadrze kilku zawodników, którzy na chwilę obecną gwarantują zadowalający poziom międzynarodowy, tzn. balansują na poziomie ćwierćfinałów i strefy medalowej. Niestety, nie rozwijają się, co w perspektywie kolejnych mistrzostw świata i postępów wielu reprezentacji oznacza, że w Tampere nie będą w stanie rywalizować o najwyższe lokaty. Generalnie mamy problem z zawodnikami w kraju. Braki w wyszkoleniu czy w motoryce i sprawności kamuflowane są doświadczeniem i siłą. Na poziomie międzynarodowym dynamika walk, skrupulatność sędziów mocno obnaża nasze niedoskonałości – ocenił selekcjoner reprezentacji.
Łukasz Stawarz ma nadzieję, że stosunkowo długi okres 17 miesięcy pozwoli na solidne przygotowanie do MŚ. Wcześniej ważnym testem będą ME.
Specyfika konkurencji walk powoduje, że dziś zawodnik przeciętny, ale o dobrych warunkach somatycznych, może osiągnąć bardzo solidny poziom międzynarodowy, ale warunkiem jest ciężka i systematyczna praca. Obserwacja zawodników w Spale, poziom jaki zaprezentują na Pucharze Polski i postępy w perspektywie Grand Prix zdecydują, kto ostatecznie znajdzie się w kadrze jadącej do Bratysławy i będzie z nami pracował do Tampere – podsumował szkoleniowiec.
PP w Nowej Rudzie-Słupiec odbędzie się w dniach 28 lutego – 1 marca, Grand Prix w Pruszczu Gdańskim 27-29 marca, a następnie zaplanowane jest zgrupowanie kadry narodowej w COS Spała w terminie 18-28 kwietnia. 35 Seniorów i 26 Juniorów Mistrzostwa Europy odbędą się od 30 kwietnia do 3 maja.