W drugi weekend września 2021 r. w Lublinie odbył się 149ty Międzynarodowy Kurs Instruktorski.
Było to pierwsze wydarzenie ITF po 19 miesiącach pandemii wywołanej przez COVID-19.
Od dawna członkowie ITF czekali, aby móc ponownie wrócić na halę sportową i wspólnie ćwiczyć Taekwon-Do.
Wydarzenie pierwotnie miało odbyć się w maju 2020 r., ale ze względu na ograniczenia Covid-19 było kilkakrotnie przekładane.
Wreszcie Polski Związek Taekwon-Do zorganizował imprezę w terminie od 10 do 12 września 2021 roku z udziałem 179 uczestników z 14 krajów: Chorwacji, Anglii, Niemiec, Irlandii, Włoch, Izraela, Łotwy, Mołdawii, Holandii, Norwegii, Rumunii, Serbii, Ukrainy i Polski.
Seminarium rozpoczęło się tradycyjnym ukłonem w stronę Portretu Generała Choi Hong Hi, GM Paula Weilera – Prezydenta Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do oraz innych Wielkich Mistrzów i prowadzących seminarium. Uczestnicy wspólnie głośno powtórzyli przysięgę Taekwon-Do.
Gość specjalny GM Paul Weiler wygłosił przemówienie i uroczyście otworzył seminarium. GM Hector Marano, Przewodniczący Komitetu Technicznego ITF ze względu na pandemię nie mógł podróżować z Argentyny do Polski i dlatego przyłączył się do seminarium za pośrednictwem aplikacji Zoom. Seminarium poprowadzili osobiście: GM Ung Kim Lan, Członek Komitetu Technicznego oraz Mistrz Jerzy Jedut – Członek Komitetu Technicznego i Prezes Polskiego Związku Taekwon-Do.
Komitet Techniczny był wspierany przez Sbn. Leo Oros Dueka - Skarbnika ITF i Przewodniczącego Komitetu Integracji ITF, który w sobotę wygłosił prezentację na temat programu Adapted Taekwon-Do, dotyczącego szkolenia osób niepełnosprawnych. Prezentacja została bardzo dobrze przyjęta i PTA zamierza w najbliższym czasie zorganizować w Polsce Międzynarodowy Kurs poświęcony wyłącznie Adapted. Na zakończenie prezentacji Sbn. Oros Duek wręczył prezydentom federacji uczestniczących w IIC książkę „Adapted Taekwon-Do Instructor’s Guide”.
GM Paul Weiler - Prezes ITF również wygłosił w niedzielę wykład i poprowadził sesję na temat ćwiczeń stabilizacyjnych.
Na seminarium obecny był również jako gość specjalny GM Willem Jacob Bos - obecny Członek Zespołu Rozwoju Azji ITF oraz Dyrektor Techniczny Włoskiej Federacji Taekwon-Do FITAE-ITF, były Dyrektor Zarządu ITF.
„Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że pierwszy IIC po tak długiej przerwie może się odbyć w moim rodzinnym mieście Lublinie” – powiedział uczestnikom Mistrz Tadeusz Łoboda – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Wiceprezes Polskiego Związku Taekwon-Do oraz Sekretarz Generalny Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do.
W sobotę rano seminarium odwiedziła Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Wiceprezydent miasta Lublin, która powitała wszystkich uczestników. Odznaczyła Mistrza Tadeusza Łobodę Medalem „Zasłużony dla Miasta Lublina” za zasługi w propagowaniu sportu wśród mieszkańców Lublina, a także działalność na rzecz sportu i promocji Lublina w kraju i za granicą. Pani Prezydent wręczyła również podobny medal Panu Wiesławowi Pawłatowi, znanemu dziennikarzowi sportowemu, przyjacielowi naszej federacji. Jego córka dr hab. inż. Joanna Pawłat, prof. na Politechnice Lubelskiej, wywodząca się ze środowiska sportów walki (I Dan Aikido) uważana za bardzo aktywnego ambasadora Lublina na całym świecie, również otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublina. Pani Wiceprezydent Betara Stepaniuk-Kuśmierzak była pod wrażeniem seminarium i w rozmowach wiele uwagi poświęciła programowi Adapted.
W sobotni wieczór odbył się uroczysty bankiet w Restauracji „Legendy Miasta". Wszyscy dobrze się bawili przy obficie zastawionych stołach, mając okazję przetestować tradycyjne polskie smaki.
Ostatni dzień seminarium rozpoczął się w niedzielę wczesnym rankiem od egzaminu stopni Mistrzowskich. W skład panelu egzaminacyjnego weszli GM Paul Weiler i GM Ung Kim Lan. Podczas egzaminu wypromowani zostali następujący instruktorzy:
Stopień mistrzowski 7 dan otrzymali:
Leonardo Oros Duek z Izraela,
Kent-Tore Skagen z Norwegii,
Jacek Wachala z Polski,
Stopień mistrzowski 6 Dan otrzymał:
Andrii Manzhula z Ukrainy.
Wszystkim zdającym serdecznie gratulujemy.
Seminarium obejmowało wszystkie ważne elementy Taekwon-Do: ruchy podstawowe, układy, walki krokowe, sparingi, rozbicia i samoobronę.
Na zakończenie seminarium wykładowcy otrzymali specjalne upominki od Polskiego Związku Taekwon-Do, a uczestnicy otrzymali certyfikaty wydane przez Międzynarodową Federację Taekwon-Do. Seminarium tradycyjnie zakończyło się zdjęciem grupowym i sesją zdjęciową. Mamy nadzieję, że uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pobytu w Lublinie i mamy szczerą nadzieję, że 149. Międzynarodowy Kurs Instruktorski pozostanie w pamięci uczestników i przyczyni się do ich kolejnych wizyt w Lublinie, Mieście Inspiracji.
Kolejny Międzynarodowy Kurs Instruktorski powinien odbyć się w dniach 10-12 grudnia 2021 w Andorra La Vella w Andorze.